LaSalle Bristol Sewer Waste Valve 3 Inch - 66N4AB48GMA
Brand:
LaSalle Bristol
LaSalle Bristol- Have a product question? Ask us
- Part Number: 66N4AB48GMA
- Part Location: U.S.
- Availability: 110 In Stock
- Delivery: Ships Out in 1 - 2 Business Days
- If purchased before 12:00 EDT - estimated delivery by May 21
- Superseded from: LaSalle Bristol Replacement Waste Valve Body, 3 inch With Handle and 48 inch Cable
Price:
Compatibility
Waste Valve Body For Bristol/ Anonda Valves
Operating Type
Cable Actuated
Size
3 Inch
Type
Standard Straight Valve
With Cap
No
With Mounting Hardware
No
Share this page
LaSalle Bristol Sewer Waste Valve
MPN: 66N4AB48GMA
Compatibility: Waste Valve Body For Bristol/ Anonda Valves
Type: Standard Straight Valve
Operating Type: Cable Actuated
Size: 3 Inch
With Cap: No
With Mounting Hardware: No
Features
- Easier To Pull: Up To 35 Percent Less Pull Force Required Than Competitive Termination Valves
- Reduces The Force Required To Open And Close
- Reliable: 100 Percent Tested During And After The Manufacturing Process
- Exceeds 300 Pounds Of Pull Force Without Breaking
- Limited 1 Year Warranty
| Specifications of LaSalle Bristol Sewer Waste Valve 3 Inch - 66N4AB48GMA | |
| Size | 3 Inch |
| With Cap | No |
No questions found. Be the first?
Optional Items
LaSalle Bristol Replacement Waste Valve Body, 3 inch With Handle and 96 inch Cable